VMK LEX – Ваш надійний представник у суді
vmklex@gmail.com
ЗВІЛЬНЕННЯ ПРАЦІВНИКА ДО ЗАКІНЧЕННЯ ДВОТИЖНЕВОГО СТРОКУ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ЙОГО ПОНОВЛЕННЯ

Верховний Суд у постанові від 18.11.2019 у справі № 229/2676/17 висловив правову позицію щодо законності звільнення працівника за його бажанням до закінчення двотижневого строку.

Так, за фабулою справи особа звернулася до суду з позовом про скасування наказу про звільнення та поновлення на роботі.

Суди встановили, що позивач подав директору заяву, в якій просив звільнити його з роботи у зв`язку зі зміною місця проживання, без узгодження дати звільнення.

Наступного дня директор товариства видав наказ про звільнення особи з роботи за власним бажанням у зв`язку з переїздом на нове місце проживання на підставі статті 38 КЗпП України.

Під час розгляду справи позивач ствердив, що заяву про звільнення з роботи від дійсно подавав, однак не зазначив у ній дати свого звільнення та не просив звільнити його з роботи до закінчення двотижневого строку. Після подання заяви про звільнення у нього змінилися обставини і він продовжив працювати на своїй посаді.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог про поновлення на роботі.

Апеляційний суд дійшов іншого висновку та поновив позивача на роботі. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивач не просив звільнити його в певні строки, а відтак у роботодавця не було законних підстав для його звільнення до закінчення двотижневого строку після подання ним заяви про звільнення, оскільки позивач згоди на це на давав.

Касаційний цивільний суд визнав постанову апеляційного суду законною.

Суд зазначив, що розірвання трудового договору з ініціативи працівника як спосіб захисту його трудових прав передбачено статтею 38 КЗпП України.

Відповідно до частини першої цієї статті працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.

У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Як роз`яснив Верховний Суд України, у пункті 12 постанови Пленуму від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», працівник, який попередив власника або уповноважений ним орган про розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, вправі до закінчення строку попередження відкликати свою заяву і звільнення в цьому випадку не проводиться, якщо на його місце не запрошена особа в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації (частина четверта статті 24 КЗпП України). Якщо після закінчення строку попередження трудовий договір не був розірваний і працівник не наполягає на звільненні, дія трудового договору вважається продовженою.

Суд касаційної інстанції зазначив, що апеляційний суд правильно виходив з того, що звільнення працівника за його заявою про звільнення за власним бажанням без узгодження дати звільнення до закінчення двотижневого строку є порушенням прав працівника і підставою для його поновлення на роботі та виплати йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

 

Джерело: Українське право



Як ми працюємо?
1
ВИ ЗАЛИШАЄТЕ НАМ ЗАЯВКУ
У якій описуєте суть Вашої проблеми та зміст порушеного питання, повідомляєте необхідну інформацію, долучаєте наявні у Вас документи, визначаєте бажаний результат
2
МИ ВИВЧАЄМО ВАШЕ ПИТАННЯ
Аналізуємо надані Вами матеріали та документи, після чого пропонуємо оптимальний варіант вирішення Вашої проблеми, захисту Ваших прав, свобод і законних інтересів
3
ВИ УКЛАДАЄТЕ З НАМИ ДОГОВІР
Якщо Вас влаштовує запропонований нами спосіб захисту Ваших прав, ми погоджуємо умови нашої співпраці та укладаємо з Вами Договір про надання правничої допомоги
4
МИ ВЕДЕМО ВАШУ СПРАВУ
Здійснюємо захист Ваших прав і свобод, представляємо Ваші інтереси у судах, ефективно, якісно та своєчасно надаємо Вам професійну правничу допомогу
ЗАЛИШИТИ ЗАЯВКУ
» ЗВІЛЬНЕННЯ ПРАЦІВНИКА ДО ЗАКІНЧЕННЯ ДВОТИЖНЕВОГО СТРОКУ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ЙОГО ПОНОВЛЕННЯ